سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اقدام‌های وزارت نفت در بخش جمع‌آوری گازهای مشعل در این کمیسیون بررسی شد، گفت: مشکلی برای جمع‌آوری این نوع گازها از نظر قانونی وجود ندارد.

اسدالله قره‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، به نشست عصر دیروز (سه‌شنبه، نهم مردادماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که با حضور برخی مسئولان وزارت نفت برگزار شد، اشاره کرد و گفت: مسئولان وزارت نفت در این نشست درباره گازهای مشعل، برنامه‌های این وزارتخانه برای جمع‌آوری این نوع گازها و همچنین پروژه‌های در دست اجرا گزارش‌های خود را ارائه کردند.

وی با اشاره به این‌که مشکلی برای جمع‌آوری گازهای مشعل از نظر قانونی وجود ندارد، افزود: بخشی از مسئولیت‌های وزارت نفت در حوزه جمع‌آوری گازهای مشعل به هلدینگ خلیج فارس، بخشی به صندوق بازنشستگی نفت و بخشی نیز در لاوان به بخش خصوصی سپرده شده است و هم اکنون نیز همه ارگان‌ها تلاش می‌کنند تا منابع مالی تامین و فعالیت‌ها به نحو احسن انجام شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش از این آسان‌ترین راه برای حذف گازهای مشعل سوزاندن آن بود که این اقدام افزون بر آلودگی هوا محرومیت کشور از یک درآمد کلان را به همراه داشت، اما امروز با تلاش‌های وزارت نفت در جمع‌آوری این نوع گازها، به محیط زیست منطقه کمک شده و از لحاظ اقتصادی نیز منافعی برای کشور خواهد داشت.

شرکت ملی نفت ایران روز گذشته (نهم مردادماه) اعلام کرد که به منظور جلوگیری از سوزاندن گاز در مناطق شرق کارون، در روزهای آینده، ۲ قرارداد در مجموع به ارزش ۱,۲ میلیارد دلار با شرکت‎های پتروشیمی مارون و هلدینگ خلیج فارس امضا می‎کند.

این در حالی است که اردیبهشت‌ماه امسال ایستگاه جمع‌آوری گازهای مشعل میدان پارسی به عنوان نخستین طرح جمع‌آوری گازهای مشعل که با حضور و مشارکت بخش خصوصی به بهره‎برداری رسیده و سه طرح جمع‎آوری گازهای مارون ۳، مارون ۶ و منصوری نیز طبق برنامه تا پایان امسال در مدار قرار می‌گیرند.

افزودن دیدگاه جدید