معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند ساخت چند طرح توسعه ای صنعت پتروشیمی در استان های بوشهر و فارس بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز چهارشنبه (12 تیر ماه) به همراه جمعی ازمدیران ارشد این شرکت از طرح های استحصال اتان شرکت پالایش پارسیان سپهر بعنوان تامین کننده خوراک ،  واحد متانول پتروشیمی بوشهر  و  روند توسعه و بازسازی بندر پتروشیمی پارس بازدید کرد و درجریان آخرین مراحل ساخت و روند تکمیل این طرح ها قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان این بازدید ها بر لزوم شتاب در روند تکمیل  این طرح ها و نیز رفع برخی مشکلات و موانع پیش روی اجرا تاکید کرد.

این گزارش می افزاید: مدیران عامل طرح ها ی درحال ساخت نیز گزارشی از آخرین روند ساخت و تکمیل این طرح های توسعه ای را ارائه کردند.

همچنین مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی  مقرراست عصر امروز از طرح پتروشیمی متانول کاوه نیز که از طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی  است بازدید به عمل آورد.

طرح استحصال اتان و هیدروکربن های سنگین تر شرکت پالایش پارسیان سپهر

این طرح بمنظور استحصال اتان از گازهای خروجی پالایشگاه گاز پارسیان با آب گیری گازهای یادشده در منطقه مُهر وجداسازی متان و سپس انتقال باقیمانده گازها از طریق خط لوله به عسلویه وجهت تفکیک اتان (و تزریق به خط خوراک ) و ارسال محصولات پروپان، بوتان و C5+ به مخازن ذخیره در زمینی به مساحت 30 هکتار واقع در شهرستان مُهر استان فارس و23  هکتار در عسلویه در بهمن ماه 1393 آغاز به کار کرد.

طرح دارای واحدهای فرایندی، پست وخط انتقال برق، مخازن صادراتی، خط لوله انتقال C2+ و واحد سرویس های جانبی است.

پیشرفت فیزیکی کل پروژه تا پایان خرداد ماه 1398 برابر 76.5درصد بوده و اشتغالزایی نیروی انسانی دراین پروژه 1450 نفر برآورد شده است .

براساس برنامه ریزی انجام شده، تاریخ بهره برداری از طرح سال 1399 برآورد می شود.

کلیه مجوزهای محیط زیست، تامین آب دوران بهره برداری و پروژه، سوخت و خوراک اخذ شده است.

طرح واحد متانول پتروشیمی بوشهر

قرارداد لیسانس، مهندسی پایه با شرکت کازاله و مهندسی تفصیلی و خدمات خرید با شرکت پیدک در تیرماه 1391منعقد گردیده است.

سهامداران شرکت بوشهر شامل سازمان سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح ( ساتا ) 60 درصد و پتروشیمی مارون 40درصد می باشند.

این طرح از طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی است و درصد پیشرفت واحد متانول تا پایان خرداد ماه 1398 درحدود 99 درصد می باشد.تعداد نیروی انسانی شاغل در این پروژه 2000 نفربرآورد می شود.

طرح متانول کاوه

 

طراحی مفهومی پتروشیمی کاوه توسط شرکت کازاله و مهندسی توسط شرکت پیدک و طراحی سرویسهای جانبی و خریدو نصب و اجرای کل مجتمع بعهده شرکت پتروکاوه (زیر مجموعه گروه صنعتی کاوه ) انجام شده است .

عملیات راه اندازی این مجتمع از مهرماه سال 96 با دریافت گاز خوراک آغاز شد واز تاریخ 5بهمن 97 متانول خالص دراین مجتمع تولید شده و تاکنون 230 هزار تن متانول (99.95%)صادر شده است .

گفتنی است؛ مجتمع پتروشیمی متانول کاوه در زمینی به مساحت 220 هکتار در سواحل غربی شهرستان دیر بزرگترین تولید کننده AA استان بوشهر واقع در پارس شمالی با ظرفیت تولید روزانه 7000 تن متانول گریدمتانول جهان محسوب می شود و احداث اسکله اختصاصی در سواحل خلیج فارس در مجاورت سایت پروژه جهت صادرات محصولات تولیدی از مزایای این طرح می باشد.

افزودن دیدگاه جدید